امروز شنبه 12 اسفند 1402

سئو ویدئو چیست نحوه افزایش سئو با آپارات

0

 

افزایش سرعت اینترنت و البته کاهش قیمت آن در سالهای اخیر موجب شده تا محتوای ویدئویی شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که تا سال 2021 نزدیک به 80 درصد از محتوای ارایه شده در اینترنت به صورت ویدئو خواهد بود.

تکنیک های سئو ویدئو

همچنین بررسی های آماری و نظرسنجی های اینترنتی نیز نشان می دهد که 43 درصد کاربران دسترسی به یک محتوای ویدئویی را به مطالعه یک مقاله یا دانلود کتاب الکترونیکی ترجیح می دهند.

بهترین تکنیک های سئو برای ویدئو

 

تا همینجا احتمالا قانع شده اید که توجه به ویدئو می تواند تاثیر مهمی بر موفقیت شما در سال 2018 در زمینه بازاریابی محتوا و سئو داشته باشد. در این بخش تلاش می کنیم تکنیک های سئو ویدئو را به شما معرفی کنیم.

محل بارگذاری  و تاثیر آن بر سئو ویدئو

اولین نکته ای که در ارایه محتوای ویدئویی باید به آن توجه کنیم فضای بارگذاری و انتشار آن است. در حال حاضر یوتیوب را می توان دومین موتور جستجوی دنیا بعد از گوگل دانست و در ایران آپارات دومین سایت پربازدید بعد از گوگل است.

این دو ابزار به شما کمک می کنند تا هزینه های مربوط به بارگذاری و انتشار محتوای ویدیویی خود را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و البته شانس کسب جایگاه در نتایج گوگل را به شدت افزایش دهید.

در حال حاضر در 55 درصد نتایج جستجو حداقل یک ویدئو از طرف گوگل به کاربر پیشنهاد می شود که البته بیشتر آنها از سایت هایی مانند آپارات و یوتیوب هستند. به عبارت دیگر ویدئوهایی که در آپارت و یوتیوب هستند شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج گوگل داشته اند. می توان گفت تولید و انتشار ویدئو یکی از تکنیک هایی حیاتی برای سئو 2018 است.

با توجه به محدودیت دسترسی کاربران به یوتیوب در ایران، امکانات و تکنیک های سئو ویدئو در آن را بررسی نمی کنیم و از این ابزار عبور می کنیم..

رپورتاژ خبری چگونه در سئو شما تاثیر می‌گذارد؟

تکینک های سئو ویدئو در آپارات

ساخت کانال در آپارات به شما اجازه می دهد علاوه بر سایت خودتان فضایی برای ارایه محتوا و البته دیده شدن داشته باشید. معمولا ویدئویی که در آپارات قرار میدهید در مقایسه با زمانیکه خودتان مستقیما در سایت آن را بارگذاری و معرفی کنید، جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب می کند. علاوه براین، زمانیکه کاربران مستقیما در آپارات جستجو می کنند و یا در بخش ویدئوهای مشابه شما شانس دیده شدن خواهید داشت.

تکینک های سئو برای ویدئوهای آپارات

برای کسب جایگاه بهتر و افزایش بازدید ویدئو خود در آپارات نکات زیر را رعایت کنید.

 1. ترجیحا یک کانال رسمی در آپارات ایجاد کرده و کلیه اطلاعات مهم شامل آدرس سایت را در آن درج کنید.
 2. ویدئوهای خود را در دسته بندی های مشخص و تفکیک شده بارگذاری کنید. هر دسته بندی یک صفحه جدید برای شما در سایت آپارات ایجاد می کند. که به شما فرصت می دهد عبارت دیگری را نیز هدف گذاری کنید.
 3. براساس محتوای ویدئو و نیاز مخاطبین آنها را برچسب گذاری کنید. برچسب گذاری مهمترین فاکتور آپارات برای نمایش ویدئوهای مشابه است. این کار شانس شما را برای دیده شدن افزایش می دهد. همچنین برچسب گذاری لینک سازی داخلی ویدیوی شما را بهبود میبخشد.
 4. برای هر ویدئو متن توضیحات اختصاصی و مفید بنویسید و در این متن لینک صفحه یا مقاله مرتبط در سایت خود را قرار دهید.
 5. برای نمایش ویدئو در سایت خود ترجیحا به جای iframe از کد اسکریپت استفاده کنید.
 6. نظرات کاربران را رصد کرده و به خوبی پاسخ گوی آنها باشید.
 7. کپی رایت و آدرس سایت خود را بر روی ویدئوهای بارگذاری شده قرار دهید و به کپی رایت قرار داده شده توسط آپارات بسنده نکنید.

تکنیک های سئو ویدئو بر روی سایت خودمان

در بسیاری موارد ویدئو را مستقیما در سایت خودمان بارگذاری کرده و در دسترس کاربران قرار میدهیم. این کار هم جایگاه مقاله شما در نتایج جستجو را بهبود می دهد و هم شانس شما را برای کسب جایگاه در نتایج جستجوی ویدئو گوگل بالا میبرد. اگر ویدئو را مستقیما در سایت خودتان بارگذاری می کنید به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • از پلیر های Flash استفاده نکنید و همیشه ویدئو را با پلیر HTML5 در دسترس کاربران قرار دهید.
 • ویدئو را در ابتدای مقاله و پس از یک یا دو پاراگراف قرار دهید. هرچقدر به انتهای مقاله نزدیک می شویم تاثیر و ارزش ویدئو کاهش می یابد.
 • از نشانه گذاری استاندارد برای ویدئو استفاده کنید. در صورت عدم استفاده از Schema شانس شما برای حضور در بخش Video در نتایج جستجوی گوگل بسیار پایین خواهد بود.
 • قبل از ویدئو یک تگ h2 اختصاصی برای آن ویدئو و در پایین آن یک فضای متنی برای ارایه توضیحات در مورد ویدئو داشته باشید. در صورت نشانه گذاری صحیح این اطلاعات نقش Title و  Description برای رتبه بندی ویدئوی شما خواهند داشت.
 • از ویدئوهای کوتاه و با حجم مناسب استفاده کنید. اگر زمان ویدئو بیشتر از 10 دقیقه و حجم آن بیشتر از 15 مگابایت باشد شانس دیده شدن آن توسط کاربر به شدت کاهش می یابد. این اعداد در موضوعات مختلف متفاوت است.
 • 15 ثانیه اول ویدئو اهمیت بسیار زیادی دارد بیشتر کاربران در این زمان تصمیم می گیرند که ویدئو را تا انتها تماشا کنند یا نه.

تصویر زیر نمونه نمایش ویدئوی نشانه گذاری شده در یکی از مقالات وبسیما با عنوان ثبت سایت در گوگل وبمستر است.

نحوه نمایش ویدئو در نتایج جستجوی گوگل

ویدئو را در سایت خودمان بارگذاری کنیم یا در آپارات

عوامل مختلفی بر این انتخاب تاثیرگذار هستند. به طور معمول ویدئوهایی که مستقیما برای بازاریابی محتوا تهیه می شوند مانند تیزرهای تبلیغاتی، معرفی محصولات، گزارش سمینار، بریده برنامه های تلویزیونی یا موضوعات تفریح و سرگرمی و … بهتر است در آپارات بارگذاری شوند زیرا هم هزینه هاستینگ شما را کاهش می دهند و هم شانس بیشتری برای دیده شدن خواهند داشت.

هرچقدر هم که استانداردهای سئو بر روی ویدئوهای شما در آپارات رعایت شود بازهم بازدیدکنندگان به سایت شما وارد نمی شوند. عملا این کار فقط موجب شناخته شدن بیشتر نام شما و جذب درصد کمی از بازدیدکنندگان علاقه مند را به همراه خواهد داشت.

اگر ویدئو اختصاصی در زمینه هایی مانند آموزش، خلاقیت، انگیزشی و … تولید کرده اید که مستقیما با محتوای یک صفحه از سایت شما در ارتباط هستند. پیشنهاد می کنیم با رعایت استانداردهای سئو ویدئو، در سایت خودتان بارگذاری و نمایش داده شوند.

این کار هم بر سئو سایت شما و کسب جایگاه بهتر تاثیرگذار است و هم زمان حضور کاربران در سایت را به شکل چشم گیری افزایش می دهد.

منبع:وبسیما

تبلیغات متنی