امروز سه شنبه 15 اسفند 1402

مبدل صفحه ای جوشی

0

مبدلهای حرارتی صفحه ای جوشی، آخرین تکنولوژی ساخت مبدلها در دنیا با کامپکت ترین شکل ممکن می‌باشند که جای هیچگونه رقابتی به انواع دیگر در بازارهای جهانی نمی‌دهند. راندمان بالای 90 درصد و ابعاد بسیار کوچک به همراه هزینه کمتر و نصب آسانتر، این مبدل را به عنوان بهترین گزینه جهت کاربری های حرارتی و برودتی معرفی می نماید. مبدلهای صفحه ای جوشی از تعدادی صفحه از جنس استنلس استیل 316L یا 304تشکیل شده که توسط مس یا نیکل به صورت یکپارچه در شرایط خلأ به همدیگر جوش شده اند.

شکل زیر طرح شماتیکی از یک مبدل حرارتی صفحه ای جوشی را نشان می دهد.

 

مبدل حرارتی صفحه ای جوشی – ابعاد و هزینه کمتر، راندمان و مزایای بیشتر

تعداد صفحات براساس ظرفیت مورد نیاز و نوع جوشکاری صفحات (مس یا نیکل) بر اساس کاربری تعریف شده اند. این مبدلها بر خلاف نوع واشری آن (Gasket Type) به واشر، فریم و متعلقات دیگر نیازی ندارند و در فشار حدود 700 psi تست می‌گردند. از مزایای اصلی این مبدلها می توان به هزینه کمتر، وزن و ابعاد کمتر، حجم کمتر سیال مورد استفاده و راندمان بسیار بالای آن اشاره نمود.

 

نوع و شکل شیارهای صفحات مورد استفاده در مبدلهای صفحه ای جوشی دانفوس

مبدلهای جوشی سری B ساخت شرکت دانفوس با صفحات از جنس استنلس استیل 316L و 304 با سه مدل شیار مختلف (H – L – M) به شرح ذیل جهت کاربریهای مختلف ساخته می‌شوند:

1- صفحات نوع H دارای شیارهایی با زاویه باز می‌باشند که نتیجه آن افزایش توربولنسی جریان و انتقال حرارت بیشتر می‌باشد. (مناسب کاربری برودتی)

2- صفحات نوع L دارای شیارهایی با زاویه تند می‌باشند که نتیجه آن کاهش افت فشار، کاهش توربولنسی جریان و کاهش انتقال حرارت می‌باشد. (مناسب کاربری های با افت فشار کم)

3- صفحات نوع M ترکیبی از دو نوع H و L می‌باشند که به صورت یک در میان به هم متصل شده اند و از لحاظ افت فشار و انتقال حرارت نرمال بوده و ما بین دو نوع H و L به حساب می آیند. (مناسب کاربری های عمومی).

 

تبلیغات متنی