امروز جمعه 11 اسفند 1402

تگ کلمات کلیدی و نقش آن در سئو

0

تگ کلمات کلیدی و نقش آن در سئو

این روزها نظرات متفاوتی مبنی بر تاثیر و یا عدم تاثیر کلمات کلیدی متا بر سئو سایت میشنویم. فرض کنید که شما صاحب یک سایت خدمات مجالس هستید و یکی از رقیبان شما کلمات کلیدی شما را در سایت خود قرار می دهد، حتی نام شرکت شما نیز در بین آنها دیده می شود، آیا باید به این امر اهمیتی بدهید؟ خیر، حداقل از نظر موتور جستجوی گوگل از سپتامبر 2009 تگ کلمات کلیدی هیچ کاربرد و تاثیری در سئو سایت ندارد.

در سپتامبر 2009 یکی از مدیران گوگل در بلاگ وبمستر این شرکت مطلبی را درباره کلمات کلیدی منتشر کرد و به چهار سوال اصلی در این مورد به وضوح پاسخ داد که در ادامه آنها را برای شما بازگو می کنیم.

واژه نامه سئو

1- آیا گوگل تگ کلمات کلیدی را در نتایج جستجو تاثیر می دهد؟

در یک کلمه، خیر. موتور اصلی جستجوی گوگل که به آدرس google.com شناخته می شود و روزانه میلیون‌ها نفر از امکانات آن بهره میبرند تگ کلمات کلیدی را کاملا نادیده می گیرد و به بیان ساده تر تگ کلمات کلیدی هیچ تاثیری بر سئو سایت شما نخواهد داشت.

2- چرا گوگل تگ کلمات کلیدی را نادیده می گیرد؟

نزدیک به یک دهه پیش گوگل صفحات را تنها براساس محتوای آنها رتبه بندی می کرد و عواملی مانند لینک ورودی که امروزه به نام سئو خارجی سایت میشناسیم بی تاثیر بودند. در آن زمان تگ کلمات کلیدی به مکانی برای درج کلمات غیرمرتبط بامحتوای سایت تبدیل شد، به همین دلیل به مرور زمان گوگل تصمیم به نادیده گرفتن تگ کلمات کلیدی گرفت.

3- آیا گوگل بقیه تگ‌های متا را مانند تگ کلمات کلیدی نادیده می گیرد؟

خیر، گوگل تعداد زیادی از تگ‌های متا را میشناسد، بعنوان مثال تگ توضیحات متا بعنوان محتوایی که در نتایج گوگل نشان داده می شود استفاده می شود. تصویر زیر نمایی از این مثال را نشان می دهد:

خدمات بهینه سازی سایت

تفاوت توضیحات متا و کلمات کلیدی متا در خدمات بهینه سازی سایت

با اینکه این تگ در نتایج گوگل نمایش داده می شود ولی در رتبه بندی سایتها برای نتایج بی تاثیر است.

4- آیا گوگل برای همیشه تگ کلمات کلیدی را نادیده گرفته؟

این امکان وجود دارد که گوگل در آینده از تگ کلمات کلیدی استفاده کند ولی احتمال آن بسیار کم است، سالهاست که گوگل تگ کلمات کلیدی را نادیده گرفته و نیازی به تغییر سیاست خود احساس نمی کند.

با این وجود بسیاری از وبمستران و صاحبان سایت هنوز تگ کلمات کلیدی را در سایت خود استفاده می کنند تا در صورتیکه گوگل دوباره روی خوشی به آن نشان داد از مزایای آن بهره مند شوند، عده ای نیز مشخص کردن کلمات کلیدی را راهی برای تمرکز بهتر بر موضوع مورد بررسی خود و نحوه ویرایش آن میدانند.

تمام اینها بدان معنی نیست که شما بطور کامل استفاده از کلمات کلیدی مناسب را نادیده بگیرید، برای هر مطلبی که در بلاگ یا سایت خود مینویسید کلمه کلیدی محوری انتخاب کنید و آن را تاحد امکان و نه بیش از اندازه در محتوا بکار ببرید، جمله بندی خود را طوری تنظیم کنید که کلمات کلیدی مورد نظرتان را شامل شود و این کلمات را در توضیحات، عنوان و آدرس دهی صفحه بکار ببرید.

 

تبلیغات متنی