امروز سه شنبه 15 اسفند 1402

بررسی اعتبار سایت خودمان و آنالیز رقبا با ابزارهای رایگان

0

 


محبوب ترین ابزارهای موجود برای بررسی سئو خارجی یک سایت و بک لینک های آن Moz.com و Ahrefs.com‌ هستند. این ابزارهای قدرتمند، ربات های خزنده ای را طراحی کرده اند که تمامی صفحات وب را بررسی کرده و لینک سازی انجام گرفته در آنها را تحلیل می کنند. با این کار لیست دقیقی از تعداد لینک های خروجی،‌کیفیت لینک های خروجی، تعداد دامنه های یونیک، عبارات لینک شده و صفحات لینک دهنده ایجاد می شود.

با بررسی این اطلاعات فاکتورهایی مانند اعتبار دامنه، اعتبار صفحه و نمره اسپم سایت محاسبه می شوند. این اعداد به شما کمک می کنند که تصمیم گیری بهتری در مورد وضعیت سئو خارجی یک سایت داشته باشید.

مشکل اصلی در کار با این ابزارها عموما قیمت بالا و پرداخت از طریق کارت های بین المللی است. به عنوان مثال برای استفاده از ابزار Moz.com نیاز به پرداخت نزدیک به 300 دلار در ماه داریم که برای اکثر فعالان این عرصه در ایران مبلغ زیادی است. در این مقاله در نظر داریم راه حلی سریع و رایگان را به شما معرفی کنیم ولی پیش از آن بهتر است برخی اصطلاحات و کلمات را با هم مرور کنیم.

چه فاکتورهایی در بررسی اعتبار سایت اهمیت دارند؟

برای بررسی اعتبار یک سایت یا صفحه باید وضعیت لینک سازی آن را به اعداد و مفاهیم قابل مقایسه تبدیل کنیم. مهم ترین فاکتورهای آنالیز ما به شرح زیر هستند.

اعتبار دامنه یا Domain Authority

این مفهوم اولین بار توسط سایت Moz معرفی و تعریف شدکه در محاسبه آن بیش از 40 فاکتور تاثیرگذار هستند. برخی از مهمترین فاکتورها عبارتند از:

 • تعداد بک لینک های کل صفحات سایت
 • تعداد دامنه های اختصاصی که به دامنه شما لینک داده اند
 • تعداد بک لینک های ارزشمند به دامنه
 • اعتبار دامنه صفحاتی که به سایت شما لینک داده اند
 • و …
برای تعیین اعتبار سایت و اعتبار دامنه نزدیک به 40 فاکتور مهم در نظر گرفته می شود

اعتبار دامنه یک عدد بین 0 تا 100 است ولی نباید به آن نگاه خوب و بد داشته باشیم. نمی توان گفت فرضا اعتبار دامنه بالای 50 خوب است یا زیر 30 بد است. این فاکتور معمولا برای مقایسه دو سایت مورد استفاده قرار می گیرد و باید برای تعیین بهتر و بدتر مورد استفاده قرار گیرد.

اعتبار صفحه یا Page Authority

همانطور که فاکتور اعتبار دامنه برای کل سایت محاسبه می شود اعتبار صفحه نیز برای یک آدرس مشخص از آن دامنه تعیین می شود. ممکن است اعتبار یک صفحه از سایت از اعتبار دامنه آن بیشتر یا کمتر شود.

Page Authority برای مقایسه ارزش و اعتبار دو صفحه در اینترنت محاسبه می شود. بعنوان مثال می توانید مشخص کنید که از بین دو صفحه کدام یک برای دریافت بک لینک ارزشمندتر است.

نمره اسپم یا Spam Score

نمره اسپم نیز توسط کمپانی MOZ معرفی شده است و به شما کمک می کند درصد احتمال اسپمر بودن یک سایت را پیدا کنید. برای تعیین نمره اسپم یک سایت فاکتورهای زیادی تاثیرگذار هستند که برخی از مهمترین ها عبارتند از:

 • تعداد صفحات سایت زیاد باشد ولی تعداد بک لینک های آن کم.
 • بک لینک های عموما به یک یا چند آدرس مشخص از سایت شما هستند.
 • محتوای صفحات سایت کم یا بی ارزش است.
 • نشانه گذاری انجام شده در سایت غیرواقعی باشد.
 • درصد بک لینک هایی که با نام برند شما هستند کم است.
 • تعداد لینک های فالو و نوفالو سایت همخوانی ندارد و درصد زیادی از آنها فالو هستند.
 • تعداد بک لینک های سایت خیلی زیاد است.
 • بک لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت شده در منوی اصلی بوده است.
 • تعداد کاراکترهای نام دامنه خیلی زیاد باشد.
 • و ….
spam score یکی از فاکتورهای مهم در تعیین اعتبار سایت است

نمره اسپم عددی بین 0 تا 17 است که در عمل درصد احتمال اسپمر بودن آن سایت را نشان می دهد. اگر نمره اسپم یک سایت بین 0 تا 4 باشد یعنی احتمال اسپمر بودن آن کمتر از 7.5 درصد است. اگر این نمره بین 5 تا 7 باشد این احتمال بین 10 تا 30 درصد خواهد بود.

اگر نمره اسپم یک سایت 8 باشد به احتمال 56 درصد اسپمر خواهد بود و برای نمره 9 این احتمال به 72 درصد میرسد. نمره های اسپم 13 به بالا یعنی که این سایت بدون شک یک سایت اسپمر است.

بررسی اعتبار سایت چه زمانی مورد نیاز است؟

شاید در اولین قدم کنجکاو باشید که وضعیت اعتبار سایت خودتان را بررسی کنید. به طور حتم این کار به شما دید درستی از فعالیت هایی که برای سئوی خارجی انجام داده اید خواهد داد. ولی در نظر داشته باشید که اعتبار یک سایت زمانی ارزشمند است که برای مقایسه با یک رقیب مورد استفاده قرار گیرد.

1- آنالیز رقبا

یکی از مهمترین کاربردهای بررسی اعتبار سایت،‌ آنالیز رقبا است. به عنوان مثال تصور کنید که میخواهید در عبارتی مانند “خرید خودرو” جایگاه کسب کنید. بهتر است ابتدا این عبارت را در گوگل جستجو کرده و لیستی از سایت هایی که هم اکنون جایگاه مناسبی دارند تهیه کنید.

در قدم بعدی اعتبار این سایت ها را بررسی کرده و با سایت خود مقایسه کنید. اگر اعتبار دامنه آنها پایین است یا نمره اسپم بالایی دارند یعنی شما شانس زیادی برای رقابت با آنها و کسب جایگاه بهتر دارید.

2- خرید بک لینک یا رپورتاژ آگهی

خرید بک لینک و ریپورتاژ آگهی روش هایی برای کسب بک لینک ارزشمند و بهبود وضعیت سئو شما هستند. با یک جستجوی ساده سایت های زیادی پیدا می کنید که پیشنهاد قیمت های متنوعی را برای خرید رپورتاژ آگهی یا خرید بک لینک ارایه داده اند.

قبل از انتخاب یک سایت باید اعتبار آن را به خوبی بررسی کنید. برای این کار اعتبار دامنه و نمره اسپم اهمیت بسیار زیادی خواهند داشت. سایت هایی که نمره اسپم 5 یا بالاتر دارند انتخاب مناسبی برای خرید رپورتاژ آگهی یا بک لینک نیستند. یا اگر اعتبار دامنه یک سایت کمتر از 30 باشد عملا گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

چطور اعتبار یک سایت را بررسی کنیم؟

ابزارهایی مانند Moz برای این کار بسیار ایده آل هستند ولی شما یا باید اکانت غیررایگان تهیه کنید و یا دسترسی محدود به این اطلاعات خواهید داشت. وبسیما به تازگی ابزاری برای بررسی اعتبار سایت تهیه و معرفی کرده است که با استفاده از آن می توانید آدرس یک صفحه یا دامنه را وارد کرده و به سرعت مهمترین فاکتورهای لازم برای بررسی رقابت پذیری و ارزشمند بودن آن را دریافت کنید.

ابزار رایگان بررسی اعتبار سایت

در این ابزار اطلاعات مهمی مانند اعتبار دامنه، اعتبار صفحه، نمره اسپم، رتبه جهانی الکسا، رتبه کشوری الکسا، تعداد لینک های خارجی صفحه، تعداد لینک های داخلی صفحه و تعداد لینک های خارجی ارزشمند (فالو) به شما ارایه می شود و به شما کمک می کند تا دید بهتری از اعتبار سایت یا صفحه مورد نظر داشته باشید.

منبع:وبسیما

تبلیغات متنی