امروز دوشنبه 01 مرداد 1403

نقاشی با مداد رنگی و نقش آن درخلاقیت کودک

0

بازیهای خلاقه وسیله غیر کلامی برای بیان احساسات و علاقه کودکان می باشند. کشیدن یک نقاشی یا تصویر آدمک می تواند آرامش و لذت را برای کودکان فراهم آورد و آنها را از فشارها رهایی بخشد.

نقاشی باعث تقویت قدرت خلاقه و نیروی ابتکار کودک می شود. کودک در سن 1 2 سالگی با مداد و یا خودکار شروع به خط خطی کردن می کند. کودک مداد و یا خودکار را در مشتش محکم گره کرده و با فشار و با شتاب و بدون هدف فقط خط خطی می کند.

کودک از اینکه می بیند با حرکت دست او و فشار مداد بر روی کاغذ اثری روی آن باقی می گذارد خیلی خوشحال شده و به لحاظ درونی احساس لذت واقعی و درونی به او دست می دهد. یک کارشناس در این باره می نویسد:

«بقای اثر کودک سرچشمه خوشی او را فراهم می آورد و کودک را در مقابل پدیده ای که از او به وجود آمده است قرار می دهد. کودک در برابر اثر خود مات و مبهوت و افسون شده، باقی می ماند و چون می داند که خود خالق آن است، بیشتر از پیش به ادامه خلاقیت خویش شایق می شود. او همان طوری که از صداهای خارج شده از حلقوم خود در 2 یا 3 ماهگی لذت می برد، همان طور از حرکات دست یا پای خود غرق در شادی می شود.»

مداد ابزار نقاشی کودک است. مداد رنگیها یک وسیله ایده آل و مناسب برای بچه ها می باشند. آنها جالب و رنگارنگ و تمیز و ارزان هستند و انواع متفاوتی دارند. بعضی نرم و بعضی دیگر سخت. مداد رنگیها روی بیشتر کاغذها خیلی خوب کار می کنند. و چون کار با مدادهای رنگی سر و دست و لباس بچه ها را کثیف نمی کند، نسبت به نقاشی انگشتی، آبرنگ و گواش بیشتر مورد استقبال خانواده ها واقع می شود.

کودک در سن 1 2 سالگی مداد را در دست می گیرد و خط خطی می کند. در سن 2 سالگی شروع به استفاده از مداد رنگی می کند و در 4 سالگی از قدرت تخیل خود برای نقاشی کمک می گیرد. در پنج سالگی مهارت بیشتری پیدا کرده و می تواند از آبرنگ نیز استفاده کند.

رهنمودهایی برای والدین

* استفاده از مداد رنگی به کودک امکان می دهد تا از دستانش در هماهنگی حرکتی دقیق که لازمه بکار بردن ابزار است، استفاده کند.

* کاغذهای باطله، پاکتهای استفاده شده، جعبه بعضی از وسایل، بعضی از صفحات روزنامه ها و مجلات را در اختیار کودک قرار دهید تا خط خطی کنند و به لحاظ درونی ارضا شوند. وقتی به نیاز کودک پاسخ مناسب بدهید، به سراغ دیوار اتاق و یا کتابهای شما، برادران و خواهرانش نخواهد رفت.

* وقتی کودک خط خطی می کند او را آزاد بگذارید هر طور که دلش می خواهد خط خطی کند. وسوسه نشوید که بخواهید طرز یاد گرفتن صحیح آن را یاد دهید. بگذارید

مراحل طبیعی رشد را طی کند، خودش کم کم نحوه درست خط خطی کردن را یاد خواهد گرفت.

* کودک را آزاد بگذارید با هر دست که مایل است خط خطی کند. اصراری نداشته باشید که حتما با دست راست کار کند چون ممکن است او چپ دست باشد. وقتی اصرار زیاد شد ممکن است کودک علی رغم میل باطنی به حرف والدین گوش کند اما دچار اختلال روانی و از جمله لکنت زبان شود.

* بر روی دیوار اتاق کودک مقواهایی نصب کنید تا بتواند روی آنها نقاشی بکشد، وقتی چنین زمینه ای را برای کودک فراهم کنید به سراغ دیوار اتاق نخواهد رفت و جاهایی را که از طرف والدین ممنوع اعلام می شود کودک پذیرا خواهد شد.

کودکان و کار با مدادشمعی

نقاشی با مدادشمعی

موارد استفاده از مدادشمعی از آنچه تصور می شود بیشتر است و برای کودکان بسیار لذت بخش است. مدادهایی که به اندازه معمولی ساخته شده است محتاج به کار گرفتن عضلات ظریف انگشتها می باشد

که کودک تسلط کافی بر آنها ندارد و تا حدی احتمال خطر نیز وجود دارد. کودکانی که تازه شروع به نوشتن کرده اند نیاز به ابزاری دارند که به آسانی و ایمنی در دست قرار گرفته و مورد استفاده واقع شوند.

برای کودک 3 5/1 سال مدادشمعی هایی که در مهدکودکها استفاده می شود و مراکز معتبر آنها را تولید می کند ابزار خوبی برای کارهای هنری دو بعدی می باشد.

مدادشمعی باید طوری باشد که کودک از هر دو سو و نوک آن بتواند استفاده کند. مدادشمعی خوب باید به اندازه کافی محکم باشد که دست خطهای اولیه و خشن کودک را تحمل کند.

در آغاز کار با مدادشمعی بایستی با چند عدد مدادشمعی محدود کار را شروع کرد، چون اگر مدادشمعی های زیادی (24 رنگ) در اختیار او قرار دهید حواس او را پراکنده کرده اید و مانع رشد و پیشرفت او شده اید.

از آنجایی که حرکت دست در این مرحله برای کودک لذت بخش است باید کاغذهای سفید بزرگی به ابعاد حداقل (24×18) در اختیار داشته باشد. تا فضای کافی برای حرکات وسیع دست در جهات مختلف را داشته باشد. کاغذها بایستی به اشکال مختلف مثلث، گرد، بیضی و به رنگ باشد تا هم تنوع، وجود داشته باشد و هم قدرت مانور بیشتری داشته باشد.

بهتر است که کاغذها رنگ سفید باشد چون دست خطهای کشیده شده با مدادشمعی روی کاغذ سفید بهتر دیده می شود و کودک

به آسانی نتایج دست خطهای خود را می تواند مشاهده کند. اگر کاغذهای مورد نظر در دسترس نبود و یا گران قیمت است، می توان از بخش قسمتهای تبلیغات روزنامه ها، جعبه های خالی بعضی از وسایل و کاغذهای باطله دیگر استفاده کرد.

انجام فعالیتهای مختلف بامدادشمعی

* با قرار دادن کاغذ سمباده، تور سیمی، سکه و... زیر کاغذ نقاشی، کودکان می توانند نقشهای مختلف را تهیه نمایند. کودکان می توانند با مدادشمعی و یا مداد محکم روی شی ء زیر کاغذ بکشند. اثر شی ء مورد نظر روی کاغذ مشخص خواهد شد.

* با مدادشمعی روی پارچه چیت نقاشی کنید. سپس پارچه را روی کاغذ نقاشی گذاشته و روی آن یک تکه پارچه مرطوب دیگر گذاشته اطو کنید.

* رنگهای مختلف مدادشمعی را رنده کرده روی کاغذ بریزید. سپس کاغذ دیگری را بر روی آن قرار داده و اطو کنید این عمل باعث می شود خرده های مدادشمعی آب شده و رنگها در هم آمیخته شوند.

* کودکان می توانند ابتدا سطح یک کاغذ را با مدادشمعی رنگ بزنند به این ترتیب که صفحه را به چند قسمت تقسیم کنند، هر قسمت را یک رنگ بزنند. سپس از این کاغذ رنگ شده به عنوان کُپی استفاده کنند، به این معنی که کاغذ سفید دیگری را زیر کاغذ رنگ شده گذاشته با مداد یا میله نوک تیز روی آن نقاشی کنند. طرح کشیده شده در اثر فشار بر روی صفحه زیری منعکس خواهد شد.

تبلیغات متنی